Podziemny raj sprzed 350 mln lat – Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to jaskinia krasowa położona między Kielcami, a Chęcinami, na terenie Rezerwatu Przyrody Jaskinia Raj. Powstała ona przed 350 milionami lat. Nie jest dużą jaskinią, gdyż długość jej korytarzy wynosi około 240 metrów. Charakteryzuje się za to dobrze zachowaną szatą naciekowa o ciekawych kształtach. Dodatkowo występują tutaj licznie stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe oraz drobne jeziorka.

Dzięki temu, że przez ostatnie kilka tysięcy lat wejście do jaskini było zasypane, zachowało się w jej wnętrzu naturalne piękno. W wielu przewodnikach widnieje na liście najciekawszych jaskiń Polski. W jej wnętrzu panuje stała temperatura rzędu 9 stopni i wilgotność na poziomie 95%.

Jaskinia Raj została odkryta w 1963 roku, w trakcie wydobywania kamienia budowlanego na zboczu wzgórza Malik. W wyniku wydobycia powstała drobna szczelina, przez którą do środka jaskini dostali się kilkunastoletni chłopcy.  Po tym incydencie wejście zasypano w celu uniknięcia podobnych wypadków. W roku 1964 kilku uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa spenetrowało jaskinie, po czym zawiadomili o swoich odkryciach nauczycielkę.

Według przeprowadzonych badań, jaskinia była kiedyś zamieszkiwana przez neandertalczyków. Przed wejściem do jaskini znajduję się niewielkie muzeum, w którym możemy poznać geologię i historię tego miejsca wraz z wszystkimi znaleziskami, jakie zostały wykopane.

Od 1972 roku jaskinia została udostępniona turystom. Długość trasy zwiedzania to około 182 metrów, co trwa w przybliżeniu 45 minut. Ze względu na duże zainteresowanie tym niezwykłym miejscem, lepiej zarezerwować bilety z wyprzedzeniem.


Oceń artykuł: