Bezpiecznie nad wodą – zobacz jakich zasad przestrzegać

Odpoczynek nad akwenami wodnymi to jedna z najpopularniejszych form spędzania wakacji. Słońce, plaża, atmosfera udanej zabawy to wszystko może sprawić, że zapomnimy jak niebezpiecznym żywiołem jest woda. Dlatego jeśli wybieramy się nad morze, czy jezioro należy zwracać uwagę na poczynania naszego dziecka, ponieważ to właśnie najmłodsi w szczególności są narażeni na niebezpieczeństwa.

Gdzie możemy kąpać się bezpiecznie?

Jadąc na wypoczynek należy pamiętać, że kąpać się i bawić w wodzie można tylko i wyłącznie w miejscach dozwolonych i to pod nadzorem ratownika. Nawet doświadczony pływak może zostać zaskoczony przez wodę. Pamiętajmy też, aby nie wchodzić do wody w pobliżu mostów, portów i przystani. Zwracajmy również uwagę na boje nawodne, które ostrzegają przed głęboką wodą.

Spędzenie czasu na plaży również wiąże się z małym planowaniem. Mianowicie, w zależności od czasu, jaki chcemy spędzić nad wodą, musimy dostosować ilość napojów oraz lekkiego prowiantu. Szczególnie należy w tym względzie pamiętać o dzieciach. Nakrycie głowy, które uchroni przed udarem oraz telefon komórkowy z zapisanym numerem alarmowym WOPR 601 100 100 to podstawa.

Kolejną ważna informacją jest znajomość symboli. W celach informacyjnych na plażach stosuje się flagi. Biała oznacza kąpielisko strzeżone, natomiast czerwona  zakaz kąpieli ze względu na niebezpieczne warunki.

Czy warto uczyć się bezpiecznej zabawy w wodzie?

Wakacje nad morzem czy jeziorem to idealna okazja do nauki pływania. Jednak, żeby w pełni cieszyć się nowymi doświadczeniami, powinniśmy słuchać się zaleceń instruktora i ratownika. Naukę pływania można prowadzić tylko w wyznaczonych i dokładnie przygotowanych miejscach. Możemy sami uczyć nasze pociechy podstaw bezpiecznego poruszania się w wodzie, ale jeśli chcemy, by dziecko zdobyło pełne kwalifikacje do bezpiecznej wodnej zabawy, lepiej wysłać pociechę na kurs kończący się egzaminem umożliwiającym otrzymanie karty pływackiej.

Na głęboką wodę, poza strzeżony akwen, wypływać może tylko i wyłącznie posiadacz karty pływackiej drugiego stopnia, czyli tak zwanego żółtego czepka. Jeśli nie posiadamy tego typu dokumentu, to naprawdę nie jest to miejsce dla nas. Bawić można się równie dobrze na wyznaczonym terenie.

 Czy muszę zakładać kapok na łódce lub kajaku?

Surfing, wycieczka kajakowa czy jazda na „bananie” dostarcza nam dużo niesamowitych wrażeń, ale i tutaj trzeba pamiętać o bezpieczeństwie – choćbyśmy byli bardzo doświadczonymi wczasowiczami.  Na łodzi nie wolno zdejmować kapoka. Może i ogranicza on wygodę i swobodę ruchów, ale w przypadku wywrotki uratuje nam życie.

Ostatnią ważną radą jest zwracanie uwagi na innych kąpiących się oraz na pojazdy wodne jak kajaki czy skutery – ich właściciele czasem z braku wiedzy zapuszczają się na tereny wyznaczone na kąpieliska.


Oceń artykuł: