10 najlepszych polskich uzdrowisk na zimę

Polskie uzdrowiska są ciekawą pozycją na turystycznej mapie swojego kraju. Poza dużą liczbą kompleksów sanatoryjnych przeznaczonych dla kuracjuszy, stale poszerzają swoją ofertę dla potencjalnych turystów. Przedstawiamy 10 propozycji górskich miejscowości uzdrowiskowych, w których warto się zregenerować i spędzić wolny czas.

Szczawnica

Zacznijmy od uzdrowiska ulokowanego pomiędzy Pieninami a Beskidem Sądeckim. Turyści doceniają jego piękne położenie i bogatą infrastrukturę. Znajdziemy tu wiele pijalni wód mineralnych, liczne dworki czy kompleks przyrodoleczniczy. Przyjezdni chwalą sobie też znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych.

szczawnica - 10 najlepszych polskich uzdrowisk na zimę

Lądek-Zdrój

Przenosimy się do Sudetów Wschodnich, gdzie znajduje się malowniczy Lądek Zdrój. Występują tu radoczynne cieplice siarczkowe i fluorkowe, które dobrze wpływają na choroby ortopedyczne i neurologiczne. Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest Uzdrowisko „Wojciech”, gdzie znajdziemy baseny z wodą termalną. Poza czasem spędzonym w sanatorium, możemy powałęsać się po pięknie zachowanym rynku lub spacerować po Arboretum.

Duszniki-Zdrój

Pozostajemy w Sudetach, by wybrać się do nieodległych Dusznik. Miejscowość reklamuje się obecnością sześciu sanatoriów, gdzie korzysta się z wody o dużym zmineralizowaniu. Poza infrastrukturą leczniczą, miasteczko zachęca do przyjazdu dobrze zachowaną architekturą głównie z XVIII i XIX wieku. Przykładem może być Teatr Zdrojowy, gdzie można posłuchać gwiazd światowego formatu lub Muzeum Papiernictwa, które jest unikatowym zabytkiem techniki. Uzdrowisko żyje również zimą, w pobliskim Zieleńcu, gdzie śnieg zalega nawet 150 dni w roku a narciarze korzystają z oświetlonych tras, kolejek górskich oraz nowoczesnych wyciągów wieloosobowych.

papier - 10 najlepszych polskich uzdrowisk na zimę

Krynica-Zdrój

Śmiało można powiedzieć, że polskie wodolecznictwo rodziło się właśnie tutaj, gdyż tradycje uzdrowiskowe sięgają tu początku XIX wieku. Miasto przyciąga wyjątkową architekturą na którą składają się m.in. unikatowy szlak cerkwi czy zabytkowe wille. Oprócz architektury miasto stale poszerza swoją listę atrakcji. Powstało sztuczne lodowisko oraz kolejka gondolowa na szczyt Jaworzyny. Oprócz tego w okolicy mamy do dyspozycji trasy narciarskie oraz biegowe.

krynica - 10 najlepszych polskich uzdrowisk na zimę

Polańczyk

Miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa położona nad brzegiem Jeziora Solińskiego, która status uzdrowiska uzyskała w 1999 roku. Znajduje się tu ok. 1200 miejsc dla kuracjuszy. Przygotowano dla nich bogatą ofertę domów wczasowych, sanatoriów i gastronomii. Ciekawostką jest obecność licznych przystani i kąpielisk nad brzegiem jeziora. Oferują możliwość wypożyczenia rowerów wodnych oraz łódek. W niedalekim sąsiedztwie kurortu możemy podziwiać imponującą zaporę w Solinie lub zebrać się na wypad w Bieszczady.

Ustroń

Jedna z dwóch miejscowości uzdrowiskowych w województwie śląskim. Na kompleks składają się z czterech sanatoriów, hotelu, instytutu zdrowia i centrum zabiegowego. Wszystko to u stóp Góry Czantorii i pięknego Beskidu Śląskiego, które dzięki bogatej infrastrukturze schronisk i szlaków zachęcają do pieszych wycieczek. W samym Ustroniu pobyt umilą nam atrakcje takie jak kolejka linowa, staw kajakowy i baseny solankowe.

ustron - 10 najlepszych polskich uzdrowisk na zimę

Cieplice-Zdrój

Uzdrowisko, które obecnie jest dzielnicą Jeleniej Góry. Mimo tego, że pierwsze wzmianki o obecności gorących źródeł sięgają XII wieku, to jest bardzo nowoczesny ośrodek. Cieplice specjalizują się w leczeniu schorzeń narządów ruchu, chorób naczyń moczowo-nerkowych oraz jako jedyne w Polsce leczą balneologicznie choroby oczu. Przyjeżdżający znajdą tu wiele sanatoriów (zwanych tu „pawilonami”) oraz pięknych ścieżek spacerowych, które umilą pobyt.

Muszyna

Po problemach z czasów minionej epoki PRL, Muszyna aktywnie wraca na mapę uznanych uzdrowisk. Znajdujące się obiekty sanatoryjne zajmują się leczeniem uzdrowiskowym i rehabilitacją, a po zabiegach organizując dla kuracjuszy atrakcyjne wypełnienie czasu. Miasto wspiera ośrodki dostarczając bogatą ofertę kulturalną i rozwijając turystykę. Kuracjusze mogą oddać się wędrówkom konnym, pieszym i rowerowych.

muszyna - 10 najlepszych polskich uzdrowisk na zimę

Rymanów-Zdrój

W podkrośnieńskim Rymanowie, który otoczony jest mocno zalesionymi wzgórzami, leczy się za pomocą powietrza (bogatego w olejki eteryczne oraz jod) i wód mineralnych. Znajduje się tu szpital dla dorosłych i dzieci oraz sanatoria. W uzdrowisku wykonuje się zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej w kriokomorze (stosowanie niskich temperatur od -120°C do -140°C). Rymanów-Zdrój oferuje – obok leczenia i rehabilitacji – dobre warunki do aktywności fizycznej. Są tu boiska, stoki narciarskie, basen i korty tenisowe.

Wieliczka

Na koniec nietypowe uzdrowisko, w podkrakowskiej Wieliczce. To tam w 2011 rozpoczęło swoją działalność pierwsze uzdrowisko podziemne! Jak wiadomo, Wieliczka zawsze słynęła z kopalni soli, a nie z leczenia, ale już w XIX wieku zaczęto stosować tu kąpiele solankowe. Dziś oprócz nich, kuracjusze korzystają z komór leczniczych, które dobrze działają na górne i dolne drogi oddechowe.

wieliczka - 10 najlepszych polskich uzdrowisk na zimę

 

Wybierasz się w góry, ale nie chcesz jeździć na nartach? Sprawdź nasze propozycje i rozkoszuj się zimowym wypoczynkiem!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł: