Dom rodzinny Fryderyka Chopina
Dom rodzinny Fryderyka Chopina
Dom rodzinny Fryderyka Chopina
Dom rodzinny Fryderyka Chopina

Dom rodzinny Fryderyka Chopina

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: kwiecień 2011

    Super muzeum, niedawno odnowione - naprawdę warto zobaczyć !! Niestety nie starczyło mi czasu na ekspozycję wewnątrz, więc nie oceniam, na sam ogród i dom warto poświęcić czas... Można miło spędzić czas, przysiąść na ławeczce, a z głośników wydobywa się muzyka Chopina!

    11.05.2011
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2010

    Koniecznie trzeba to zobaczyć. Koniecznie trzeba zamanifestować polskość w tym muzeum, bo jak na razie to odwiedzają to miejsce głównie Japończycy. Czułem się jak na tere nie ich ambasady. Miałem wrażenie, że pojadę do Żelazowej Woli i zobaczę dworek, kilka pamiątek i starszą panią w kasie, która z radością powita jednego z nielicznych turystów zapuszczających się do Żelazowej Woli. Nic z tego! Muzeum jest nowoczesne, park zaprojektowany ze smakiem. Zaskoczony mile byłem ;-)

    10.09.2010
  • Wieś Żelazowa Wola położona jest w powiecie sochaczewskim, na skraju Puszczy Kampinoskiej, w odległości 54 km od Warszawy. To najsłynniejsze miejsce kultu Kompozytora, li cznie odwiedzane przez turystów i melomanów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina oraz otaczający go park w Żelazowej Woli są własnością Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W domu Chopina w Żelazowej Woli odtworzono wówczas klimat polskiego dworku pierwszych dekad XIX w. W dworku zgromadzono m.in.: warszawski fortepian firmy Leszczyński z pierwszej połowy XIX w., pionowy klawikord zwany "żyrafą" firmy Fried, Külbors z Wrocławia z XIX w., ponadto dziewiętnastowieczne meble w stylu biedermeier oraz portrety Fryderyka Chopina i jego rodziny. W saloniku muzycznym stoi współczesny fortepian, na którym grają pianiści podczas koncertów chopinowskich, odbywających się w sezonie letnim. Na terenie bogatego w oryginalne gatunki roślin parku krajobrazowego, przez który przepływa rzeka Utrata, znajdują się cztery pomniki Fryderyka Chopina. Pierwszym jest obelisk z 1894 r. Znajduje się na nim medalion z popiersiem Chopina oraz napis: F. Chopin 22. II. 1810, poniżej lira otoczona liśćmi. Pomnik zaprojektował Bronisław Żochowski, a wizerunek kompozytora, według medalionu J. F. A. Bovy'ego, wykonał Jan Wojdyga.

    26.08.2010

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 2 opinii