Dodaj atrakcję

Kościółek w Istebnej Kubalonce

byłem tu chcę tu być
Kościółek w Istebnej Kubalonce - WartoZwiedzic.pl
Źródło: beskidslaski.pl
Kościółek w Istebnej Kubalonce - WartoZwiedzic.pl Kościółek w Istebnej Kubalonce - WartoZwiedzic.pl Kościółek w Istebnej Kubalonce - WartoZwiedzic.pl
reklama
Drewniany kościółek pod wezwaniem Świętego Krzyża wzniesiono w roku 1779 w Przyszowicach na Śląsku. Świątynię przeniesiono na Kubalonkę w latach 1957 - 58, "by służyła jako miejsce spotkania ludzi z Bogiem i dla podziwiania umiejętności rąk ludzkich w wiekach minionych". Jest to kościół o konstrukcji zrębowej, w całości wykonany z drewna. Z pierwotnego wyposażnia zachowała się ambona z 1697 roku, ławki oraz mistrzowskiej roboty barokowy ołtarz z XVIII wieku. Wnętrze uzupełniono rzeźbami ludowymi z Muzeum Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Bielska i Cieszyna. Od roku 1983 kościółek pełni funkcję świątyni parafialnej na Kubalonce. Kościółek mieści się przy szosie prowadzącej z Przełęczy Kubalonki do Istebnej. Można do niego podejść asfaltem z Przełęczy Kubalonki (około 200 - 300 m) lub podjechać autobusem do przystanku PKS Kubalonka Osiedle. Uwaga! Kościółek otwierany jest tylko podczas nabożeństw. Na codzień można go podziwiać z zewnątrz i zajrzeć do środka przez kratę.

Komentarze (2)

Ocena ogólna: 4/5
Bardzo kameralny malutki kościół. Nie wiem, czy można go zwiedzić poza godzinami odprawiania mszy. Założyłem, że nie i wybrałem się w niedzielę. Obiekt stoi przy trasie Wisła - Istebna i z racji tego, że sporo osób przyjechało na mszę, niemal nie było gdzie zaparkować auta. Droga na Kubalonce generalnie pozbawiona jest miejsc parkingowych, a przy kościele jest ich bardzo niewiele. Warto wstąpić, jeżeli ktoś lubi stare drewniane kościoły.
w maju 2013

Byli tu

Chcą tu być

Poleć to miejsce

Pobliskie ciekawe miejsca

Zamek Prezydenta RP
Wisła
(~2.2 km)
Jezioro Czerniańskie
Wisła
(~2.5 km)

Pobliskie miejscowości

Noclegi w okolicy

Wisełka
(~2.3 km)
Vestina ***
(~3.3 km)
POKOJE U AGNIESZKI
(~3.3 km)
Strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z polityką prywatności, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ukryj ten komunikat [x]