Dodaj atrakcję

Klif

byłem tu chcę tu być
Klif - WartoZwiedzic.pl
Klif - WartoZwiedzic.pl Klif - WartoZwiedzic.pl Klif - WartoZwiedzic.pl
reklama
Jastrzębia Góra słynie z wysokiego klifowego brzegu (o wysokości dochodzącej do 33 m n.p.m.). W latach 1938 - 39 wybudowano wieżę wyciągową Światowid. Planowano wyposażyć ją w windę, zwożącą turystów z wysokiej skarpy na plażę i z powrotem. Wybuch II wojny światowej sprawił, że plany te udało się zrealizować dopiero w 1966 roku. Wieża działała 5 lat, przewożąc rocznie ok. 60 tys. ludzi. Niszczące działanie morza podmywającego klif morski sprawiło, że po pięciu latach działalności przechylająca się wieża przestała być użytkowana. W końcu, w nocy z 6 na 7 stycznia 1982 roku runęła, jej pozostałości do dziś leżą u stóp urwiska. Obecnie na piaszczystą, oczyszczoną z kamieni (wykorzystanych do umocnienia osuwającego się brzegu) plażę prowadzą strome, liczące ok. 300 stopni, schody. Szerokość plaży wynosi miejscami nawet 200 metrów. Ze względu na wysoką liczbę turystów przebywających w sezonie letnim w Jastrzębiej Górze, wielu z nich korzysta z wyjątkowo szerokiej plaży należącej do pobliskiego Ostrowa. W 1984 roku w Jastrzębiej Górze wybudowano kościół pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli. W kościele znajduje się zabytkowy, pochodzący z 1850 roku obraz z podobizną patrona.

Komentarze (2)

Ocena ogólna: 5/5
Klif jest fantastyczny. Około 200 schodów na plażę. Nie polecam na pobyt wakacyjny ale odwiedzić warto.
Byłem tu przed rokiem 2014

Byli tu

Chcą tu być

Poleć to miejsce

Pobliskie ciekawe miejsca

Lisi Jar
Jastrzębia Góra
(~0.6 km)
Gwiazda Północy
Jastrzębia Góra
(~0.7 km)
Nadmorski Park Krajobrazowy
Jastrzębia Góra
(~1.8 km)

Pobliskie miejscowości

Noclegi w okolicy

Villa 4 pory Roku
(~0.1 km)
Rosevia Resort
(~0.2 km)
Hotel La Siesta
(~0.4 km)
Strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z polityką prywatności, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ukryj ten komunikat [x]